Esencja natury domowego zacisza – jak zaprojektować własny ogród?

Aby założyć własne centrum ogrodowe, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z metrażem posiadanego gruntu domowej posesji. Przede wszystkim, upewnić się, czy na terenie obiektu znajduje się dostępny do eksploatacji, odpowiedni skrawek ziemi i jakie jest jego ukształtowanie. Na łagodnych stokach bądź zboczach o wiele łatwiej sadzi się byliny niż na kamienistym podłożu czy stromych uskokach. Niebagatelne znaczenie ma także dostęp do energii słonecznej (nasłonecznienie) i jej stosunek do cienia. Najbardziej urodzajne ogrody powstają od południowej strony nieba, gdyż to właśnie tam słońce w ciągu dnia utrzymuje się najdłużej.

Istotne są także zasoby wodne i warunki glebowe – im są bogatsze w surowce mineralne, tym większa szansa na posadzenie większej ilości trawy i bardziej różnorodnych roślin. Aspekt dodatkowy stanowią różnego rodzaju drewniane konstrukcje (np. patio, taras, weranda), których powstanie wiąże się z kolei z posiadaniem czynników niezwiązanych bezpośrednio z ogrodnictwem (np. umiejętności, sprzętu, wiedzy).

 

Elementy ogrodnictwa a roślinna bioróżnorodność

O tym, jak ważne dla wielu domowych ogrodników są malownicze i zdrowe rośliny, możemy przekonać się tworząc własny zakątek przyrody. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie kwiaty mogą występować w bliskim sąsiedztwie, a zapotrzebowanie na wodę w miarę rozwoju ogrodu stanie się coraz kosztowniejsze. Jeśli np. posadzimy lawendę, możemy zapewnić sobie praktyczną dekorację balkonu, tarasu oraz ganku tylko w tych partiach ogrodu, gdzie przez dłuższy czas nie utrzymuje się występowanie cienia.

Symbioza w przyrodzie nie jest zjawiskiem wszechobecnym – aby zachować prężny wzrost i rozwój poszczególnych sadzonek, trzeba stosować odpowiednie konfiguracje. W sytuacji, gdy jesteśmy miłośnikami róż, ze względów roślinnej antypatii musimy zrezygnować z ulokowania w ich sąsiedztwie tulipanów. Z kolei aktywna obecność narcyzów wymaga udostępnienia im przestrzeni bez jakichkolwiek bylin, krzewów czy sadzonek (najlepiej czują się kwitnąc osobno). Hortensja to natomiast przykład wyjątkowej byliny o malowniczych kompozycjach, lecz wymagającej dużej intensywności nawodnienia.

Długotrwały efekt i praktyczny design – byliny kluczem domowego ogródka?

Można wierzyć lub nie, ale jednymi z najbardziej atrakcyjnych i funkcjonalnych organizmów flory w ogrodach są rośliny bylinowe. Ich znaczenie nie podlega głębszemu deprecjonowaniu, gdyż potrafią dostarczać esencji piękna natury przez długi okres czasu i w różnych porach roku. Są to bowiem rośliny wieloletnie, gwarantujące bujne kompozycje, unikalny zapach, a ich wprowadzenie na wybrane podłoże jest niezwykle proste. Wystarczy bowiem tylko jedno zasianie (bez konieczności przesadzania), aby dostarczyły one swoich oryginalnych właściwości i potrafiły otaczać nas swą energią przez długie miesiące.

Przykładem takiej rośliny jest rododendron (różanecznik), którego rozmaite kolory, przestrzenną rozłożystość oraz bogatą witalność możemy obserwować stosunkowo często. Kwitnie on z powodzeniem przez prawie pół roku – począwszy od wiosny aż do wczesnej jesieni (potrafią zakwitać dwa razy, nawet do połowy listopada). Wiele dobrego wiąże się także z hiacyntami, co można dostrzec zazwyczaj na przełomie wiosny i lata. Zapewniają one m.in. łagodny przenikliwy zapach oraz nie wymagają dużej ilości wody.

Projektowanie ogrodów https://www.greenql.pl/

 

Wizualność czy naturalność? – znaczenie domowego ogrodu

Projektując własną cząstkę natury, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie zaistniałe okoliczności tej inwestycji oraz zastanowić się nad jej praktycznym wykorzystaniem. Jeżeli ogród będzie dla nas miejscem codziennego relaksu, powinniśmy zadbać o umieszczenie w nim (oprócz roślin) przedmiotów komfortowego wyposażenia. Dobrym pomysłem stanie się konstrukcyjne założenie wygodnego patio, postawienie drewnianej altany z doborem lekkich mebli, a także wzniesieniem oczka wodnego z obecnością malowniczych lilii.

Jeżeli jednak ogród ma dla nas wartość nadrzędną, powinniśmy zapewnić mu jak najwięcej przestrzeni do błogiej ciszy oraz skutecznego samorozwoju. W takim układzie warto zamontować parawan, oddzielający strefę wegetacji roślinności od domowych zakątków codziennego życia. Ciekawą ideą będzie wówczas połączenie pergoli z bluszczem czy też posadzenie bukszpanu z możliwością kreacyjnej modyfikacji. Krzew ten (zwany żywopłotem) można bowiem podcinać na wiele sposobów, jednocześnie wykonując z niego rozmaite formy o nietuzinkowych kształtach (np. łuki, grzybki, kule).

 


Opublikowano

w

przez

Tagi: