Jakie elementy charakteryzują nowoczesny styl urządzania mieszkań

Coraz bardziej popularne staje się urządzanie swoich wnętrz w sposób nowoczesny. Stylowe i wielkie meble odchodzą już pomału do lamusa, a nowoczesność bierze górę. Nawet oddawane już wykończone przez dewelopera mieszkania, dekorowane i wykańczane są na styl nowoczesny. Jest to obecnie dominujący trend, dominujący kierunek w dekorowaniu, który pozwala na dość dużą granicę manewru ale w pewnych ramach koncepcyjnych, które definiują właśnie nowoczesność, jako pewien styl dekoracyjny wnętrz.

Jakie więc są te granice, co określa wnętrze jako nowoczesne, a co określa je jako przynależące do nieco innego stylu? Gdzie leży granica pomiędzy nowoczesnością a tradycją? Czy istnieją jasne wskaźniki pokazujące, jak powinno być i jak to powinno wszystko wyglądać? Przyjrzyjmy się temu wszystkiemu po kolei, pomału. Przede wszystkim dobrze byłoby sobie uświadomić, że nowoczesny styl w architekturze wnętrz, to kilka podstawowych elementów. Po pierwsze, to minimalizm, po drugie przestrzeń i po trzecie prostota. Jak to zostaje przełożone na konkretne działania, przedmioty, sprzęty i sposób dekorowania mieszkania? Po pierwsze minimalizm. Chodzi o to by na półkach stało jak najmniej przedmiotów, a w pomieszczeniach było mało mebli.

To już nie jest styl meblościanek, które zawalają cały pokój. Kanapa i komoda to w zasadzie aż nadto. Podobnie rzecz się ma z ozdobnikami. Meble i sprzęty nie powinny być szczególnie dekoracyjne, czy aż nadto dekoracyjne. Nie mogą być nadmiernie zdobione i dekorowane bo są wówczas zbyt bogate, a to już nie wpisuje się w minimalizm. Po drugie, przestrzeń. Co to oznacza, że nowoczesność to przestrzeń?

Chodzi o to by wnętrze sprawiało wrażenie przestrzennego, by dostarczało jak najwięcej wolnego miejsca. To bardzo silnie wiąże się z minimalizmem. Przecież, im mniej mebli, tym łatwiej o to by uzyskać wrażenie przestrzeni. I na koniec, prostota. To również bardzo silne powiązanie z minimalizmem. Proste rzeczy wpisują się w minimalizm.