Pielęgnacja zieleni

Pielęgnacja zieleni w ogrodzie

Pielęgnacja zieleni w ogrodzie jest bardzo istotna już na samym początku wiosny. Od tego, jak zadbamy o glebę i rośliny będzie zależeć to, jak nasz ogród będzie rozkwitać z każdym kolejnym dniem.

 

Pielęgnacja zieleni w ogrodzie po zimie

 

Pielęgnacja zieleni tuż po zimie jest bardzo istotna, niezależnie od tego, jak piękny nasz ogród by nie był. Zauważymy, że nie tylko będą przebijać krokusy i przebiśniegi, ale również przegniłe liście, uschnięte byliny, czy zrudziała trawa. Zatem po zimie należy zabrać się do pracy, by usunąć wszystkie te uschnięte i zgniłe elementy roślin, z których nie będzie już żadnego pożytku, przywracając ogrodowi jego dawną świetność.

 

Pielęgnacja zieleni nie polega wyłącznie na usunięciu zleżałych resztek roślin, ale również i na wygrabieniu trawnika i rabatek. Bardzo często do grabienia nie przywiązuje się zbyt dużej wagi, a jest to czynność, która wpływa bardzo dobroczynnie nie tylko na estetykę ogrodu, ale również i na rośliny. Poprzez grabienie będziemy mogli pobudzić rośliny do wzrostu. Ponadto dzięki temu, że przejedziemy kilka razy po trawniku grabiami, będziemy mogli zebrać wszystkie gnijące liście, pod którymi mogą się rozwijać grzyby, które wpływają negatywnie tak na trawę, jak i na rośliny.

 

Pielęgnacja zieleni w ogrodzie wiąże się również z koniecznością zdjęcia okryw zimowych z krzewów i drzewek. Wczesną wiosną mamy mnóstwo pracy w ogrodzie, ponieważ musimy również pamiętać o tym, że jest to idealny moment na przycinanie gałęzi drzew owocowych, a także krzewów ozdobnych. Jednak warto pamiętać o tym, by w przycinaniu zachować umiar. Powinniśmy obciąć tylko te, które są uszkodzone, które szpecą dane drzewko lub krzew, bądź też takie, które nam przeszkadzają.

 

Jeśli zależy nam na kompleksowej pielęgnacji zieleni, nie możemy zapomnieć o tym, by użyźnić glebę, a także by poprawić jej jakość. Jeżeli właściwie zadbamy o ten szczegół, gleba odpłaci się nam kwitnieniem roślin i drzew, które obrodzą owocami. Powinniśmy więc najpierw sprawdzić, jaki gleba ma odczyn. W przypadku gdyby była zbyt kwaśna, musimy dostarczyć jej wapna, a następnie przekopać. Nie możemy zapomnieć o tym, by nie łączyć nawozów wapiennych z innymi, bo wtedy zazwyczaj powstają związki chemiczne, które mają szkodliwy wpływ na rośliny.