pielęgnacja zieleni

Pielęgnacja zieleni w ogrodzie

Kiedy będzie nam zależeć na odpowiedniej pielęgnacji zieleni w naszym ogrodzie, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że na takim zielonym skwerze prace będą trwać praktycznie przez cały rok. Jednak tylko niektóre z przeprowadzanych zabiegów będą widoczne gołym okiem.

 

Pielęgnacja zieleni – nawadnianie roślin

 

Jeśli interesuje nas pielęgnacja zieleni w naszym ogrodzie, musimy zastanowić się nad tym, jakie prace wymagają pierwszeństwa przed innymi. Z pewnością warto będzie przejść się każdą z możliwych zaaranżowanych dróżek, by sprawdzić, czy na przykład rośliny są dobrze nawodnione. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy mamy sezon wiosenno-letni. W małym ogródku raczej nie będziemy chcieli instalować specjalnych systemów zraszających, tylko posłużymy się tradycyjnymi rozwiązaniami, jak wąż, czy konewka.

 

Nie możemy również zapominać o grabieniu trawnika. Pomimo tego, że tę czynność wykonujemy najczęściej wtedy, gdy spadają z drzew liście, warto pamiętać o tym, by wykonywać ją regularnie. Nie tylko bowiem pozbywamy się resztek roślin, ale również sprawiamy, że trawa jest bardziej dotleniona. Ponadto dzięki grabieniu woda łatwiej przenika, co z kolei wpływa na to, że darń szybciej się regeneruje. Pomimo tego, że taka pielęgnacja zieleni jest zajęciem dość mozolnym, nie możemy o niej zapominać. Najlepiej zgrabić liście zanim spadnie deszcz, ponieważ w przeciwnym razie liście zaczną gnić i mogą tym samym doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych darni.  

 

Pielęgnacja zieleni nierzadko wiąże się też z koniecznością opryskiwania roślin w naszym ogrodzie. Niekiedy to jedyne rozwiązanie, jeśli zależy nam na tym, by rośliny nie nabawiły się groźnych chorób, czy też, jeśli chcemy je ochronić przed szkodnikami. Jednak zanim zdecydujemy się sięgnąć po chemiczny preparat, warto wypróbować alternatywne, bardziej przyjazne dla roślin rozwiązania.  

Musimy też pamiętać o tym, że niektóre rośliny w ramach pielęgnacji zieleni trzeba od czasu do czasu przyciąć, by lepiej rosły. Nie tylko przycinamy żywopłoty, ale również róże, wrzośce, czy iglaki. Cięcie roślin to jedno z ważniejszych zadań, więc nie powinniśmy się go obawiać. Dzięki przycinaniu rośliny nie tylko lepiej rosną, ale również są o wiele zdrowsze, co będziemy mogli zaobserwować, gdy po cięciu zaczną obficiej kwitnąć i plonować. Rośliny przycinamy najczęściej wiosną, kiedy trzeba usunąć chore pędy i prześwietlić koronę, nadając zarazem danej roślinie ładny, foremny kształt. Najlepiej taką czynność przeprowadzić w słoneczny dzień, kiedy rany po cięciu szybciej się zabliźniają.