Funkcjonalne mieszkanie na co dzień.

Dobre zaprojektowanie wnętrza to podstawa każdego dobrego mieszkania. Jest kilka podstawowych rzeczy o których należy pamiętać projektując wnętrze swojego mieszkania, żeby było ono przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Pierwszym kryterium wygody we współczesnym domu jest czytelny podział na strefę dzienną oraz strefę nocną.

Aby zapewnić dobrą izolację akustyczną jak i wizualną stref aktywności, wypoczynku, miejsca te sytuuje się w możliwie największym oddaleniu od siebie. Kiedy jest to dom, czy to z poddaszem lub z piętrem to strefę nocną umieszcza się właśnie tam, natomiast kiedy jest to dom parterowy to strefę tą wydziela się w wydzielonym skrzydle domu lub w jakieś części, która jest oddzielona korytarzem.

Takie rozwiązanie przestrzeni lepiej odpowiada potrzebom współczesnej rodziny, ponieważ otwarta strefa dzienna w naturalny sposób łączy jej członków, wydzielona nocna zaspokaja potrzebę wyciszenia, skupienia przy pracy i odpoczynku w samotności. Wygodny pokój dzienny musi sprostać bardzo różnym, często sprzecznym wymaganiom, które zależą od stylu życia i od tego, na jakim etapie życia znajduje się nasza rodzina. Jeśli mamy małe dzieci, miarą wygody będzie jak najwięcej przestrzeni do wspólnej zabawy, gdy prowadzimy bogate życie towarzyskie dużo wygodniejsza będzie reprezentacyjna przestrzeń dobrze skomunikowana z kuchnią.

Kluczem do wygody są kształt i wielkość salonu odpowiednie do potrzeb. Jeśli w domu nie ma oddzielnych pomieszczeń na jadalnię, pokój telewizyjny czy bibliotekę, musimy w powierzchnię salonu wliczyć dodatkowe metry. Bardzo często w obecnych czasach możemy spotkać się z kuchnią otwartą na salon. W takim pomieszczeniu można przygotowywać posiłki i równocześnie uczestniczyć w życiu toczącym się w salonie. Ważne jest, aby w kuchni zmieścił się duży stół, po to aby spożywać posiłki przy nim mogli wszyscy domownicy i nie tylko.

Planując wnętrza strefy nocnej, należy pamiętać, że nie służy ona tylko do spania. Wygodna sypialnia to taka, która jest też miejscem prywatnego wypoczynku, a czasami pełni funkcję pokoju do pracy. Poza wygodnym łóżkiem powinno się w niej znaleźć miejsce na szafki nocne, szafę i komodę, a także biurko, kącik wypoczynkowy i toaletkę dla pań. Kiedy mamy duży dom możemy sobie pozwolić na stworzenie co najmniej dwóch łazienek, jedną dla domowników, natomiast drugą dla gości odwiedzających.