Gustowne oświetlenie mieszkania

Dobrze rozplanowane oświetlenie we wnętrzu mieszkania może mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie. Dodatkowo decyduje o nastroju wnętrza i jego funkcjonalności. Projektując wnętrze swojego domu lub mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie instalacji elektrycznej.

Należy się zastanowić, które to z pomieszczeń powinno być bardziej doświetlone, a które mniej. Poszczególne pomieszczenia, z których będziesz korzystać, będą potrzebowały różnego rodzaju światła i o różnej intensywności. Oświetlenie można podzielić na użytkowe i dekoracyjne. Zarówno jedne jak i drugie odgrywa bardzo istotną rolę w pomieszczeniach w których będziemy przebywać. Oświetlenie użytkowe pomoże Ci w wykonywaniu różnych czynności, natomiast oświetlenie dekoracyjne będzie miało wpływ na Twój nastrój i samopoczucie.

Projektując wnętrze i przy tym oświetlenie w salonie należy pamiętać, że w tym pomieszczeniu wykonujesz wiele różnych czynności np. odpoczywasz, rozmawiasz z domownikami, przyjmujesz gości, oglądasz telewizję, i tym samym spędzasz w nim dużo swojego czasu, dlatego będziesz potrzebować różnego rodzaju oświetlenia, zarówno intensywnego jak i spokojniejszego. Oczywiście w salonie powinno być oświetlenie centralne, czyli górne, które potrafi rozświetlić sporą część pokoju. W tym przypadku świetnie sprawdzą się salonowe żyrandole i lampy wiszące.

Przy takim świetle będzie można swobodnie spędzać czas w gronie rodzinnym lub przyjmować gości. W salonie oprócz oświetlenia centralnego warto jest tez mieć inne źródła światła. Wieczorem, jeśli będziemy chcieć się odprężyć podczas oglądania telewizji zapalmy mniejsze punkty świetlne np. kinkiety, które dają przyjemne, rozproszone światło, a także budują atmosferę i dodają wnętrzu przytulności. Natomiast do czytania najlepsza będzie lampa stojąca, w której można regulować strumień światła. Kuchnia również potrzeba kilku źródeł światła. Projektując oświetlenie kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie sufitowe, ale również na dodatkowe doświetlenie typu halogeny, ponieważ lampki umiejscowione pod szafkami oświetlają nam blat roboczy i ułatwiają nam wykonywanie różnych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Ważne jest, aby były one umiejscowione w równych odstępach i równomiernie oświetlały blat kuchenny, zlewozmywak i płytę grzewczą. Wybór barwy światła jest kwestią indywidualną.

Ciepła barwa światła wprowadzi przyjemny, domowy klimat, natomiast chłodna sprawi, że kuchnia będzie bardziej nowoczesna i świeża. Podobnie jak w salonie i kuchni ważne jest górne światło, które potrafi oświetlić sporą część pomieszczenia. Oprócz oświetlenia centralnego często montowane są dodatkowe halogeny w sufitach podwieszanych. Ważnym źródłem światła w łazience jest oświetlenie lustra. Dzięki niemu będziesz mogła wykonać perfekcyjny makijaż i ułożyć włosy.