Jak urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym?

Jakie są elementy rozpoznawcze stylu nowoczesnego? Wnętrza nowoczesne to właściwie jakie?

Cechą charakterystyczną stylu nowoczesnego, to przede wszystkim przestrzeń, prostota i minimalizm. Wnętrza nowoczesne lubią otwartą przestrzeń, dużo światła. Co więcej staramy się łączyć pomieszczenia, na przykład kuchnię z jadalnią, salon z biurem. Różne strefy akcentujemy przykładowo różnym kolorem ścian. Projektowanie wnętrzWnętrza nowoczesne pozbawione są nadmiernej ilości kwiatów, półek ze zdjęciami i pamiątkami z wakacji. Dzięki temu przestrzeń wygląda czysto i harmonijnie, co nie tylko cieszy oko, ale również znacznie upraszcza utrzymanie czystości. Może dlatego też styl nowoczesny bardzo lubią alergicy i osoby uczulone na roztocza kurzu domowego.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem otwartych przestrzeni, nie musisz rezygnować z nowoczesnego wnętrza. Elementy szklane i metalowe są często wykorzystywane do nadania pomieszczeniom charakteru, a szkło doskonale sprawdza się w roli ścian działowych i drzwi. Umożliwia podział pomieszczenia na mniejsze strefy, stanowi doskonałą barierę akustyczną, izoluje zapachy dochodzące z kuchni, a do tego umożliwia przenikanie światła i nie przytłacza. Co więcej, bardzo modne jest montowanie szklanych ścian i drzwi do łazienek. Matowe szkło zapewnia intymność, a wygląda bardzo nowocześnie.

Nowoczesne wnętrza są dobrze oświetlone. Co znaczy dobrze? Nie chodzi tylko o to, żeby w pomieszczeniu było widno. Chodzi również o nadanie klimatu, wyeksponowanie elementów dekoracyjnych. Dlatego też oprócz lamp sufitowych warto pomyśleć o kinkietach ściennych oraz reflektorkach. Bardzo modne są również taśmy ledowe, które dają klimatyczne, rozproszone światło. Oświetlenie warto rozplanować odpowiednio wcześnie, aby móc ukryć w ścianach kable.

Są to podstawowe elementy składające się na nowoczesne wnętrza, ale nie jedyne. Można tu jeszcze wspomnieć o łączeniu dekoracji z różnych stylów. Ważne jest, aby wszystko robić z wyczuciem, by przestrzeń nie zaczęła przytłaczać.