Jak zaplanować kuchnię

Projektowanie wnętrza kuchni jest bardzo istotne. Planując remont kuchni, dobrze się zastanówmy, co sprawi, ze korzystanie z niej będzie komfortowe. Starannie przemyślmy zakup płytek, mebli i całego sprzętu. Planując zmiany w kuchni na samym początku powinniśmy się zastanowić jak wszystko sobie rozplanować, aby kuchnia po zakończonym remoncie okazała się funkcjonalna, jak i oczywiście przydatna użytkownikom.

Na początku projektowania wnętrza powinniśmy się zastanowić, jak – co – gdzie powinno być rozplanowane, aby kuchnia była wygodna, a przede wszystkim wygodna. Tym samym projektując kuchnię powinniśmy zacząć od umieszczenia okapu, który to na pewno się przyda w niejednej kuchni.

Kolejną ważną rzeczą jaka jest w projektowaniu wnętrza jest rozmieszczenie sprzętów, tak na przykład rozmieszczenie lodówki w kuchni. Lodówkę stawiamy co najmniej 40 cm od zlewozmywaka oraz z dala od źródeł ciepła, oraz żeby nie było to miejsce bardzo nasłonecznione. Drugi po lodówce sprzęt w ciągu kuchennym to kuchenka.

Miejsce dla niej powinno być oddalone od okna minimum o 50 cm. Inaczej podczas gotowania będzie musiało być zamknięte, by podmuchy powietrza nie przeszkadzały w gotowaniu. Planując remont kuchni możemy ją ciekawie i funkcjonalnie przy tym zagospodarować . Projektując wnętrze kuchni należy pamiętać, ze ma one łączyć funkcje przygotowywanie posiłków, jak i również następnie ich spożywanie w niej.

Na funkcjonalność kuchni składa się między innymi rozmieszczenie gniazdek, ponieważ dzięki nich możemy podłączać różne sprzęty potrzebne w kuchni, podczas przyrządzania posiłków, dlatego powinny być one umieszczone w takich miejscach w których będą najbardziej potrzebne, powinny być z uziemieniem i umieszczone na różnej wysokości zależnie od przeznaczenia, np. do wolno stojącej lodówki 30–100 cm, a do zmywarki 30–50 cm nad podłogą oraz parę gniazdek powinno być nad blatem.

Projektując wnętrze kuchni należy również pamiętać o doborze odpowiedniego blatu, który powinien być dopasowany do wzrostu głównego użytkownika kuchni.