Coraz więcej ludzi stawia na nowoczesne projektowanie wnętrz.DSC_5915 Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne projektowanie wnętrz to nie tylko nowatorskie rozwiązania dotyczące mebli czy wystroju. Często zapominamy, że nowoczesne projektowanie wnętrz ma ścisły związek z oświetleniem.

Nieodzownym elementem nowoczesnego wnętrza powinno być na pewno klimatyczne oświetlenie rodem z dawnej fabryki. Najlepiej sprawdzą się tu minimalistyczne reflektory podwieszone u sufitu. Wszelkiego rodzaju lampy swobodnie zwisające na środku sufitu odchodzą w zapomnienie. Musimy je zastąpić bardziej inteligentnym oświetleniem typu LED.
Nie zapominajmy też o oświetleniu dodatkowym, nad blatami roboczymi, nad lustrem w łazience czy w kącikach pokojów. Światło powinno się odbijać w lakierowanych frontach, polerowanej podłodze, płytkach ściennych czy stali zastosowanej w kuchni. Dla ceniących sobie surowe klimaty, które są trendem ówczesnego projektowania wnętrz polecić można chromowe lampy, kinkiety czy plafony. To wszystko na pewno spotęguje klimat surowości i minimalizmu, wręcz laboratoryjnego wnętrza.

Skutecznym sposobem na stworzenie surowego wnętrza jest stosowanie we wnętrzu wielu szklanych elementów, w tym też lamp. Żaden inny sposób aranżacji wnętrz nie wydobywa tyle uroku światła. Nowoczesne projektowanie wnętrz to nie tylko surowość ale i przytulność, dlatego dla osób ceniących sobie przytulność, można zastosować elementy drewniane, idealnie komponujące się ze stalą, szarościami, bielą. Najlepiej stosować jasne gatunki drewna np. w postaci szafek kuchennych, półek czy blatów, koniecznie o prostych kształtach i formach. Dzięki takiemu zastosowaniu wydobędziemy romantyczny styl, który wbrew pozorom wcale nie odchodzi do lamusa.

Aby stworzyć przytulne mieszkanie możemy zdecydować się na rośliny, które powinny na pewno zagościć na kuchennym parapecie czy też w salonie, gdzie mamy duże okno balkonowe. Żywa zieleń doskonale współgra z dużymi oknami i mnóstwem światła. Nie ulega wątpliwości, że projektowanie wnętrz jest wyzwaniem wymagającym odrobiny innowacji i wyobraźni, wtenczas każde niepozorne mieszkanie może być urządzone na miarę naszych czasów.

Żywa, soczysta zieleń równie dobrze jak drewno komponuje się z industrialem. Jeśli jednak zależy nam na wprowadzeniu urozmaicenia do monochromatycznej kuchni, możemy zaryzykować i wprowadzić do wnętrza cieplejsze elementy np. w postaci surowej cegły na ścianie lub dodatkowego, wyrazistego koloru zastosowanego na jednej wybranej ścianie czy na fragmencie zabudowy meblowej. Idealną barwą będzie czerwień, stając się ciekawą opozycją z industrialnym charakterem wnętrza.