Zacznij od swojego ogrodu! Już jest okres po zimie. Wszyscy wychodźmy i sprzątajmy ogrody. Ale stop! Zaraz! Jak wygląda pielęgnacja zieleni fachowców? Spróbujmy się zastanowić i odpowiedzieć na to pytanie.

Pielegnacja.

Pielęgnacja zieleni to zabiegi zapewniające prawidłowy rozwój roślinom rosnącym czy tez zasianym i posadzonym świeżo w ogrodzie. Jednym słowem „pamiętajmy o ogrodach”. Pielęgnacja zieleni to różnorakie zabiegi. Należą do nich między innymi: nawożenie, pielenie, nawadnianie, ściółkowanie i np. podcinanie roślin. Omówmy najważniejsze cechy poszczególnych elementów dbania o rośliny.

Odżywianie.

Nawożenie to proces zaopatrywania roślin w substancje odżywcze. Stosuje się nawozy sztuczne oraz organiczne. Sztuczne to te chemiczne produkowane przez przemysł. Natomiast organiczne to obornik kompost czy gnojówki. Jest to jeden z ważniejszych procesów.

Chwasty.

Pielenie to czynność wykonywana w celu odchwaszczennia roślin. Poprawia estetykę oraz uwalnia rośliny od nieproszonych gości, czyli chwastów. Obok pielenia stosuje się środki chemiczne w celu zwalczenia szkodników i niechcianych roślin. Są to podstawowe czynności w naszym ogrodzie.

Inne zabiegi.

Wyrażanie siebie poprzez opiekę nad ogrodem to wspaniała przygoda. Aby nasz „raj” wyglądał atrakcyjnie warto poświęcić mu odrobinę czasu. Naprawdę warto. Przesadźmy od czasu do czasu niektóre z naszych roślin w celu zadbania o wygląd ogródka. Ściółkujmy, podlewajmy i przycinajmy nasze rośliny. Pielęgnacją zieleni może zająć się każdy. Ale jest to pewne działanie o szerszym spektrum. Można przecież też stosować aerację, wertykulację czy płodozmian. Wymaga to jednak większego doświadczenia i zaangażowania. niekiedy niewielkimi nakładami finansowymi można osiągnąć spektakularne efekty.

Podsumowanie.

Nie tylko efekty wizualne się liczą, bo kto z nas nie odczuwa silnej więzi z naturą. Pielęgnacja zieleni to taki wyższy stopniem, uduchowiony kontakt. Mam nadzieję, że spotkamy się w naszych ogrodach wszyscy tego roku i w ciągu następnych.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *