URZĄDZENIE POKOJU DLA DZIECKA

Odpowiednia aranżacja dla pokoju dziecięcego jest bardzo ważnym elementem, zarówno dla samopoczucia jak i również dla rozwoju dziecka.

Kącik dla naszego maluszka przede wszystkim powinien być bezpieczny, funkcjonalny jaki estetyczny zarazem, ponieważ musi on spełniać kilka różnych funkcji. Jest zarazem jego sypialnią, miejscem do zabawy jak i nauki, dlatego wnętrze jego powinno być zaprojektowane odpowiednio do wieku jak i potrzeb dziecka. Projektowanie takiego wnętrza powinno być bardzo przemyślane, ponieważ w takim pokoju dziecko, powinno mieć swoje miejsce do nauki jak również do zabawy, ponieważ dziecko posiada bardzo dużo energii, którą musi w jakiś sposób zużytkować. Ważnym elementem każdego dziecięcego wnętrza jest wygodna i pojemna szafa, w której możemy schować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, ubrania i zabawki. Dzięki niej łatwo utrzymać porządek i jeszcze łatwiej znaleźć to, co akurat potrzebne. Na projektowanie wnętrza pokoju dziecka składa się taki czynnik jak dobór odpowiedniej kolorystyki.

Najlepiej wybierać jasne barwy sprzyjające zabawie i odpoczynkowi, które sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Do pokoju dziecka pasują między innymi odcienie żółtego, który sprzyja koncentracji, a przy tym kojarzy się ze słońcem i ciepłem. Wraz z rozwojem naszych dzieci, zmieniają się ich potrzeby dotyczące zagospodarowania własnego pokoju. Powinniśmy dbać o to, aby w pokoju dziecięcym znalazły się przedmioty odpowiednie do potrzeb oraz wieku dziecka. Miejsce zabawek i pluszaków z czasem zajmują książki i przybory szkolne, dlatego bardzo ważne jest wydzielenie miejsca do nauki.

Dziecko trudno nauczyć utrzymania porządku, dlatego należy mu właściwie zorganizować miejsce do nauki i zabawy oraz od najmłodszych lat wpajać dobre nawyki. Niezastąpione w tym są różnego rodzaju pojemniki, pudełka i szuflady, dzięki, którym wszystkie przedmioty mają swoje miejsce, a wnętrze szafy można zaprojektować w taki sposób, aby było dopasowane do potrzeb, oraz żeby pasowało do wnętrza pokoju dziecięcego, który to z czasem przekształca się w pokój osoby nastoletniej.

Gdy dziecko jest starsze można stawiać przy projektowaniu wnętrza na przykład na zdecydowane i wyraziste odcienie pomarańczowego, czerwonego lub niebieskiego będą stymulowały dziecko do zabawy oraz pomogą w rozwoju wyobraźni i wrażliwości.