Projektując każde wnętrze mieszkania, czy domy należy pamiętać, że powinno być ono przede wszystkim funkcjonalne, bezpieczne i jak najbardziej wygodne dla jego głównych użytkowników. Chodzi tutaj o wszystkie pomieszczenia jakie mieszczą się w mieszkaniu, czyli kuchnia, pokoje i jak najbardziej łazienka.

Projektując wnętrze łazienki stajemy przed pełnym odwagi wyzwaniem. Musimy myśleć zarówno o bezpieczeństwie, wygodzie codziennego użytkowania, a także o tym, czy będziemy mogli łatwo posprzątać pomieszczenie. Ważne dla wszystkich tych aspektów jest dostosowanie planu rozmieszczenia poszczególnych elementów do przyjętych zasad projektowania wnętrz i utrzymanie minimalnych wymiarów wolnej przestrzeni. Przestrzeganie kilku podstawowych reguł zagwarantuje, że pomieszczenie będzie wygodne.

I tym samym projektując wnętrze łazienki musimy rozplanować, gdzie będzie znajdowała się umywalka, wc, wanna czy tez kabina prysznicowa. Umywalka pełni bardzo ważna rolę w łazience, ponieważ to właśnie przed nią następuje wiele codziennych czynności, takich jak golenie męskie, damski makijaż, mycie zębów jak i mycie zębów.

Przy niby takich zwykłych czynnościach powinniśmy mieć swobodę ruchu, dlatego przyjmujemy, że wolna powierzchnia bezpośrednio przed umywalką powinna mieć 65 cm szerokości i 110 cm długości. Dodatkowo powinniśmy zostawić wokół umywalki około 45 cm, bowiem ułatwi nam to sprzątanie wokół. Jednak często nie możemy sobie na takie odległości pozwolić, ponieważ nie zawsze mamy tyle dużą łazienkę.

Kiedy zdecydujemy się na miejsce w jakim będzie wc, powinniśmy się zastanowić nad wyborem miski sedesowej. Projektując wnętrze łazienki minimalne wymiary przestrzeni bezpośrednio przed miską sedesową, która ułatwi nam funkcjonowanie to 60×60 cm, jeśli jest taka możliwość ową przestrzeń można zwiększyć do 80-85 cm. Optymalną wysokość, wyznaczaną przez górną krawędź muszli, określa się natomiast na 40 cm. Optymalną wysokość, wyznaczaną przez górną krawędź muszli, określa się natomiast na 40 cm. Właściwe rozplanowanie miejsca przed kabiną prysznicową lub wanną ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa domowników.

Śliska posadzka i ograniczone pole ruchu mogą uniemożliwić wygodne osuszenie się i ubranie po kąpieli, zwłaszcza osobom starszym lub mającym trudność z poruszaniem się. W przypadku kabiny prysznicowej, wolną przestrzeń wyznacza zwykle zasięg otwartych drzwi. Przyjmuje się natomiast, że optymalne wartości to 70 cm szerokości i 90 cm długości.

Podobnie określa się wymiary powierzchni przy wannie – 70 cm na 100 cm. Aby zapewnić użytkownikom łatwe wchodzenie i wychodzenie, jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości nie większej niż 60 cm.