Z myślą o osobach niepełnosprawnych

Mieszkanie osoby niepełnosprawnej powinno być odpowiednio do niej przystosowane. Niestety, bardzo często rodzina w żaden sposób nie jest sobie w stanie poradzić z odpowiednim jego urządzeniem. Obojętnie czy mamy do czynienia z niepełnosprawnością ruchową np. poruszanie się na wózku inwalidzki, czy też z osobą niewidomą, trzeba być świadomym, że samodzielne projektowanie wnętrz nie należy do najlepszych pomysłów.

Dom powinien być odpowiednio dostosowany do ich potrzeb. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z pomocy osób bardziej doświadczonych w projektowaniu wnętrz, które przebyły odpowiedni studia czy kursy. W taki sposób można mieć pewność, że przestrzeń takiego mieszkania zostanie odpowiednio zagospodarowana. Projektant wnętrz byłby w stanie tak zaplanować rozłożenie specjalnych podnośników dla osoby, która nie może chodzić o własnych siłach, by mogła niemal samodzielnie egzystować.

Dla takich ludzi bowiem najważniejszym jest, by czuli się jak najbardziej samodzielnymi – w taki sposób nie czują się tak niepotrzebni. Trzeba także zastanowić nad pomocą osobom niewidomym – szczególnie zagubieni są w takiej niepełnosprawności młodzi ludzie, którzy wcześniej widzieli. Mieszkanie takie powinno być pozbawione jak to się da możliwie mebli o ostrych kantach, ponieważ początkowo nauka poruszania się, nawet w najbliższym otoczeniu może być bardzo bolesna. Niepełnosprawność nie musi oznaczać jakichkolwiek problemów w normalnym życiu, jednak cztery kąty właściciela z problemami zdrowotnymi powinny być przygotowane do zaspokojenia jego potrzeb.

Nie ma bowiem chyba nic gorszego, niż przekonanie, że osoba niepełnosprawna nie może wychodzić z łóżka. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedniego projektanta, którego można odszukać chociażby za pośrednictwem wirtualnej sieci czy ogłoszeń w gazetach.